ÇİFT DANIŞMANLIĞI

med_image_13

Çift danışmanlığı, bireysel danışmanlıktan farklı nitelikte, temel olarak ilişki odaklı terapilerdir. Çift danışmanlığında, duygusal olarak ilişki içerisinde olan çiftlerin, karşılıklı iletişim sorunlarının çözülmesi ve ilişkilerinin daha doyum verici hale getirilmesi amacıyla gerçekleştirilen bir psikoterapi yöntemi olarak tanımlanabilmektedir.

Karşılıklı duygusal ilişki içerisinde (flört, nişanlılık, sevgililik vs.) bulunan çiftlerin sorunları ve iletişimleri üzerine gerçekleştirilen çift danışmanlığı, evli çiftlerin iletişimlerinin konu alındığı evlilik danışmanlığı ve ebeveyn ya da çocuklar gibi aile üyelerinin dahil olmasıyla gerçekleştirilen aile danışmanlığı uygulamalarından ayrılmaktadır.

Çift danışmanlığı sürecinin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesi için, elde edilen veriler doğrultusunda belli yöntem ve tekniklerin uygulanması gerekmektedir. Bu yöntem ve teknikleri şu şekilde sıralayabilmekteyiz:

  • Psiko-eğitim tekniği; danışan çiftlere, insan psikolojisi ve ilişki dinamikleri gibi konularda farkındalık sağlanması amacıyla kısa eğitimler verilmesidir. Böylece danışanlar, kendileri, birbirleri ve ilişkileriyle ilgili düşüncelerini fark ederek, empati yeteneklerini geliştirebilmektedirler.
  • Duygusal teknikler; kişilerin ilişki halindeki duyguları hakkında farkındalık sağlanmasını hedef almaktadır. Hedeflenen farkındalık, duyguların yapısı, insan hayatındaki önemi, ifade edilmesi, karşıdakinin duygularını anlama gibi süreçleri kapsamaktadır.
  • Davranışsal teknikler; davranışların ortaya çıkışı ve ilişkiye dönük etkisi üzerine bir farkındalık oluşturmayı hedeflemektedir.
  • Yaşantısal teknikler; danışanların duygu ve düşüncelerini fark etmesi ve ifade etmesi temelinden hareketle geliştirilen yeni anlayışın deneyimlenmesi aşamasını oluşturmaktadır. Örneğin, kabul ve ifade edilen bir öfke sorunun yıkıcı bir dil kullanılmadan yeniden ifade edilmesi, danışmanın karşısında, seans sırasında gerçekleştirilmektedir.
logo_call

Tüm Merak Ettikleriniz İçin Bize Ulaşın

0 (532) 131 15 33

08.30-20.00