KAYIP ve YAS

Sevdiğimiz birisini kaybetmek ya da onlardan ayrılmak bizler için oldukça zor ve sıkıntılı süreçlerdir. Kişinin yaşanan kayba yönelik fiziksel, bilişsel, duygusal ve davranışsal olarak verdikleri tepkilere yas denir. Yaşanan kayba verilen tepki kişiden kişiye göre değişiklik gösterir.

Kayıp ve yas sürecinde hissizlik yaşanabilir bu durumda kişi kaybı yeni öğrenmiş ya da sevdiği kişiden yeni ayrılmıştır içinde bulunduğu durumun ne olduğunu anlamakta zorlanır ve tepki veremez. kişi sevdiği kişinin ölümünü ve ondan ayrılmayı kabul edemez ve inkar edebilir. Kaybettiği ya da ayrıldığı kişi hala yaşıyormuş gibi davranıp etrafındaki insanlara hala o kişiyle birlikte olduklarını söyleyebilir. kişi elinden bir şey gelmediği için kendisine öfke duyabilir ya da ‘neden beni bıraktın’ diye düşünerek kaybettiği kişiye de öfke duyabilirler. Kişi kaybettiği kişinin ardından bir şey yapamayacağını anlar ve çaresizlik hisseder. Kişi ölüm ya da ayrılığı kabul edip ve bundan sonra nasıl bir yol izleyecekleri hakkında planlama yapmaya başlayabilirler.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi yas süreci kişiden kişiye değişiklik gösterse de herkeste görülebilen bazı durumlar vardır ;

Fiziksel Belirtiler ; kişi yas sürecinde nefes almakta zorlanabilir , sürekli yorgun hissedebilir iştah azalması ya da artması yaşanabilir.

Duygusal Belirtiler; Umutsuzluk, mutsuzluk, çaresizlik, öfke gibi duygusal belirtiler oldukça sık rastlanan belirtiler arasındadır.

Bilişsel Belirtiler ; Unutkanlık , odaklanamama, dikkat dağınıklığı , kötü düşünceler.

Davranışsal Belirtiler; kişiler yas sürecinde çevresindeki insanlardan uzaklaşabilir ya da kaybettikleri kişiyi hatırlatan kişi ve nesnelerden kaçmaya çalışırlar.

Kayıp Ve Yas Süreci Türleri;

Akut Yas: Normal yas sürecidir, doğal bir şekilde ilerler kişiden kişiye farklı tepkiler gösterebilir.

Karmaşık Yas : Yas süreci altı aydan fazla sürüyor ise kişi kaybı kabullenemiyor ve bu durum sosyal hayatını olumsuz yönde etkiliyor ise bu duruma karmaşık yas süreci denir.

Travmatik yas : Sevdiğimiz kişinin beklenmedik, ani veya korkunç, kötü bir olay sonucu vefat etmesi sonucu olan yas dönemine denir.

Siz de yas sürecinizde destek isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz

Rönesans Ailesi olarak alanında eğitimlerini almış kadın ve erkek psikologlarımızla sizlere yardımcı olmak isteriz. Talep ederseniz GAZİANTEP’TE İLK VE TEK UYGULAYICI KURUM olarak 2 psikolog gözetiminde seanslar gerçekleştirmekteyiz.

Detaylı Bilgi & Randevu için: 0532 131 15 33

 

Yorum Bırakın