Gaziantep Evlilik Psikoloğu

Gaziantep Evlilik Psikoloğu

GAZİANTEP TE EVLİLİK PSİKOLOĞU  NE YAPAR?

Eşlerin aralarında yaşadıkları ve çözemedikleri problemleri, bu konuda eğitim ve deneyim sahibi bir Psikolog, Psikolojik Danışman, Sosyolog, Hemşire ve Aynı zamanda Evlilik Psikoloğu, Aile Danışmanlığı eğitimi almış bir evlilik Psikoloğu tarafından ilk olarak değerlendirilir. Sonraki süreçte, evlilik Psikoloğuna özel bazı tekniklerle eşlerin bu problemleri çözmeleri için gerekli motivasyonu kazanmaları, yaşadıkları problemlere farklı bakış açısı kazanmaları ve karşı tarafa empati ve sabırla yaklaşabilmeleri amaçlanır. Bazı durumlarda, eşlere evde uygulamaları için ev ödevleri verilebilir. Bütün süreçteki amaç, eşlerin arasındaki  ilişki mümkün olan en az sorun seviyesine getirmektir.

HANGİ DURUMLARDA EVLİLİK PSİKOLOĞUNA GİDİLMELİ?

Hiç sorun yaşanmayan ve mükemmel olan bir evlilik olmadığını düşünüyorum. Her evlilikte sıklıkla minik problemler ara ara da daha büyük problemler yaşanması muhtemeldir. Yaşadığını problemler küçük de olsa, kendi aranızda çözemiyorsanız, ufacık problemlerde dahi günlerce aranızı düzeltmiyorsanız, kendi aranızda sağlıklı bir şekilde; karşı tarafın kişiliğine zarar vermeden tartışamıyorsanız ve kendinizi evliliğinizden dolayı mutsuz hissediyorsanız kesinlikle evlilik Psikoloğu ile görüşmelisiniz diyebiliriz. Ama burada dikkat edilmesi gereken bir noktayı gözden kaçırmamak lazım; eşler genelde bıçak kemiğe dayanınca, boşanmadan önce son çare diye evlilik Psikoloğuna başvurmaktadırlar. Bu durum evlilik Psikoloğu sürecini ciddi anlamda zorlamaktadır. Bu neden problemler kronikleşmeden, ilişki kangren olmadan önce evlilik terapistine başvurmalısınız.

EVLİLİK PSİKOLOĞUNA BAŞLICA BAŞVURU SEBEPLERİ:

 • Eşler arasındaki iletişimsizlik,
 • Ailelerin evliliğe müdahale etmesi ve eşlerin bu konuda gerekli sınırları çizememesi,
 • Eşler arasında öfke kontrol problemleri
 • Aldatma ve sadakatsizlik sorunları
 • Eşlerin üzerlerine düşen sorumlulukları yerine getirmemesi
 • Eşlerin birbirine karşı ilgi ve sevgilerinin azalması,
 • Eşler arasında yaşanan cinsel problemler,
 • Çok sık tartışma ve küsmelerin olması gibi konular  evlilik Psikoloğuna başlıca başvuru sebepleri arasında sayılabilir.

 

EVLİLİK TERAPİSİNDE NE YAPILMAZ?

Eşler içinde bulundukları stresli durumlardan dolayı, bazı durumlarda, evlilik Psikoloğuna ilişkin farklı beklentiler içine girebiliyorlar.

 • Özellikle sık karşılaştığımız bir beklenti, evlilik terapistini bir şikayet makamı gibi görüp, eşini evlilik terapistine şikayet etmek.
 • Bir diğer beklenti ise, evlilik psikoloğundan problemlere  bir yargıç gibi yaklaşmasını beklemek ve kimin haklı kimin haksız olduğuna yönelik ger bildirimler vermesini beklemek diyebiliriz.
 • Yine sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesi, evlilik psikoloğunun sizin adına karar vermesini istemektir. Bir diğer yanlış beklenti ise, bir sefer evlilik psikoloğuna gideriz ve her şey hallolur.  Evet biz de isterdik bir seansta bütün problemleri çözebilmeyi ancak böyle bir yeteneğimiz maalesef yok. Bir seferde bütün problemleri halledebileceğini iddia eden yerlere gitmeden de en az 3 kere düşünmek gerekir. Çünkü bilimsel olarak böyle bir durum söz konusu değildir. Evlilik Psikoloğu bir süreçtir. Süreç içinde eşlerin düzenli gelmeleri ve kendinden istenenleri yapmaları olumlu sonuç almak adına çok önemlidir.
 • Ve unutulmamalıdır ki Evlilik Terapistinin elinde sihirli bir değnek yoktur. J

 

Bu tür beklentiler ile evlilik Psikoloğuna başvurmamak gerekir. Çünkü bu beklentiler evlilik Psikoloğunun temeli olan problem çözme amacının tam tersidir.

Sizin de iyi bir Evlilik Terapistine ihtiyacınız varsa lütfen iletişime geçiniz ve randevu alınız.

 

Gaziantep Kariyer Polikliniği Gaziantep Merkezli Bir Bireysel Koçluk – Psikolojik Danışmanlık – Aile Danışmanlığı Merkezi olup, Türkiye’de 14 ilde şubesi ile hizmet vermektedir. Randevu almak için lütfen arayınız.

 

Yorum Bırakın