Gaziantep Kaygı Bozuklukları (Anksiyete) Tedavisi

Gaziantep Sosyal Kaygı Ve Sosyal Fobi

Sosyal kaygı ve sosyal fobi genellikle aynı anlamlarda kullanılırlar. Birçok kişi aynı sıkıntıyı yaşıyor olmakla birlikte bu durumun hayatlarını ne kadar etkilediğinin farkında olmayabilir. Sosyal kaygı psikolojik destek alınması durumunda rahatlıkla üstesinden gelinebilecek ve sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

Korku ile fobi arasındaki farka baktığımızda en önemli noktalardan birisi, fobideki tepkinin mantıklı bir sebep ile açıklanamaz olmasıdır. Örneğin, bir kişiyi çocukken köpek ısırır ve kişi köpeği her gördüğünde tedirgin hisseder, bazen de vücudu tepki verir. Fobide ise kaygının belirli bir açıklaması mevcut değildir ve verilen tepki daha yoğundur. Bazen uyaran belirdiğinde, bazen de uyaran belirme riskinde tepki veren bireyler ile karşılaşıyoruz.

Çocukluk döneminde de belirebileceği gibi ergenlik döneminden itibaren en sık karşılaştığımız kaygılardan birisi de sosyal kaygıdır. Sosyal fobi ve kaçınmaya varan boyutları da mevcuttur. Evinizin güvenli ortamından dışarı çıktığınızda kaygıyı tetikleyen bir çok uyaran vardır. Toplu taşıma araçlarındaki insanlar, taksiyi çağırmak, mağazada alışveriş yapmak, tek başına bir kahve içmek, toplantılara katılmak, sunum yapmak sosyal kaygısı olan bireyin en büyük kabusları arasında yer alabilir. Grup ve toplu etkinliklerden keyif almak bir yana eziyete dönüşen bu süreçlerde bireylerın başvurduğu savunmalardan birisi kaçmaktır. Ortamı engellemek, kaçış planları üretmek, sürekli tehditleri analiz etmek kişinin zihinsel olarak meşguliyetine yol açmaktadır. Yoğun düşünceler diğerlerinin ne düşündüğü, gelecek eleştirilerin tahmini ve engellenmesini de içerince, birey gitgide artan bir umutsuzluğa kapılabilir. Çözüm olarak düşünülen kaçış ise bu kaygının daha da sabitlenmesine sebep olur.

Sosyal Kaygı Yaşayan Kişilerde Ne Gibi Belirtiler Olur?

Sosyal kaygı yaşayan bireylerde görülen bazı özellikler aşağıdaki gibidir;

– Eller de aşırı terleme

– Yüzde ya da bazen bedene yayılan kızarıklıklar

– Sosyal ortamlarda konuşma, kendini ifade etme sıkıntısı

– Toplum önünde hitap zorluğu

– Kendi kendine bir mekanda oturamamak

– Diğerlerinin onun hakkındaki eleştiri ve düşüncelerini sürekli düşünmek

– Eleştirilmek ve ayıplanmaktan çekinmek

– Duruma maruz kaldığında vücutta tepkiler, titreme, kasılma bazen panik atak

Terapi süreci kişinin adım adım kaygısı ile çalışmasına imkan sağladığı gibi, kaygı ile baş etme strateji ve becerileri geliştirmesine de destek olur. Özellikle sosyal kaygı gruplarının sosyal kaygının giderilmesi konusunda oldukça olumlu bir etki yarattığı gözlemlenmektedir.

Yukarıda belirtilen durumlar hayatınızı zorlaştırıyor ve sizi rahatsız ediyorsa Gaziantep Uzman Psikolog kadromuzdan faydalanabilirsiniz.

Gaziantep Kariyer Polikliniği Gaziantep Merkezli Bir Bireysel Koçluk – Psikolojik Danışmanlık – Aile Danışmanlığı Merkezi olup, Türkiye’de 14 ilde şubesi ile hizmet vermektedir. Randevu almak için lütfen arayınız.

 

Yorum Bırakın