Sınav Kaygısı (GAZİANTEP’TE İLK VE TEK! 2 PSİKOLOG EŞLİĞİNDE SEANS ALMAK İSTER MİSİNİZ?)

Sınav Kaygısı: Öğrenilmiş bilginin sınav esnasında kullanılmasına engel olan ve kaygıya bağlı olarak başarının düşmesidir.

Ülkemizde her yıl yapılan LGS, TYT, AYT, KPSS, TUS, YDS, ALES, DGS vb. Bu sınavlara ek olarak; kurumlara giriş için, yüksek lisans, doktora yapabilmek için bilgi düzeyini ölçen yazılı ve sözlü mülakatlarda olmaktadır.

Hem sınava girecek kişinin hem de çevrenin etkisiyle bu sınavlara değişik anlamlar yüklenir. Beklentinin yüksek olmasıda kişiyi etkiler. Sınava girmeden kötü senaryolar düşünülmeye başlanır, sınav sonucu açıklandığı zaman nasıl açıklama yapacağım kaygısı kat ve kat artar.

Başarısızlık korkusu

Taşikardi

Huzursuzluk

Çalışmaya isteksizlik ve erteleme

Endişe

Dikkat Dağınıklığı

Güvensizlik duygusu

Yetersizlik duygusu

Sınav hakkında konuşmayı reddetme

Bedensel tepkiler (mide bulantısı, uyku problemi, iştahsızlık veya aşırı yeme, terleme, karın ağrısı vb.) gibi belirtiler sınav kaygısı olduğunu gösterebilir.

 

Beklentilerin gerçekçi olmaması bu kaygıyı artırır. Mükemmeliyetçi kişilik yapısına sahip insanlarda da kaygının yaşanması gözlemlenir. Çevrenin beklentisi ve bu beklentiye verilecek cevap önemli bir kaygı kaynağıdır.

Kişi kendini sınava hazır hissetmez. Bilgileri gereksiz bulur, sınavı gereksiz bulur. Kendini suçlayıcı ifadeler kullanabilir. Çok aptalım, sınav kesin kötü geçecek, zamanım yok vb.

Kişinin sınava karşı alternatif düşünceler geliştirmesi önemlidir. Rahatlamak için nefes ve gevşeme egzersizleri yapabilir. Bastırmak yerine kabulü seçebilir.

Kişinin sınava yüklediği anlam gözden geçirilmelidir. Hatta ailenin de bu konuda destek alması gerekebilir. Beklenti düzeyleri gerçekçi sınırlara indirilmelidir.

 

Süreci güzel bir şekilde yönetmek önemlidir. Sınav kaygısı yaşıyorsanız destek almanız önemlidir.

Bu süreci beraber yönetmek isterseniz, Rönesans Ailesi olarak alanında eğitimlerini almış kadın ve erkek psikologlarımızla sizlere yardımcı olmak isteriz. Talep ederseniz GAZİANTEP’TE İLK VE TEK UYGULAYICI KURUM olarak 2 psikolog gözetiminde seanslar gerçekleştirmekteyiz.

Detaylı Bilgi & Randevu için: 0532 131 15 33

Yorum Bırakın