Gaziantep Özgüven Eksikliği Terapisi

Gaziantep Özgüven Eksikliği Terapisi

Genel olarak, kendini sosyal çevreden uzaklaşma, içe kapanıklık ve başaramama korkusu ile gösteren psikolijik probleme özgüven eksikliği denilmektedir. Özgüven kişinin kendi kendini sevmesi, aldığı kararların arkasında durması, her zaman başaracağına inanmasıdır. Özgüven eksikliğinin belirtilerini ve üstesinden gelme yollarını sizin için araştırdık.

Çeşitli yaşam tarzlarına bağlı olarak insanlarda farklı psikolojik sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu durum oldukça normaldir. Genellikle içine kapanık ve sosyal ortamlarda bulunmayan bireylerde bu psikolojik sorunlara daha fazla rastlanmaktadır. Diğer insanlarla iletişim halinde olmak ve sosyal çevreler edinmek insanların ruh sağlığı açısından fazlası ile önem taşıyan bir durumdur.

Bazı insanlarda içine kapanık olmanın ve çevreden uzak yaşamanın sonucunda özgüven eksikliği görülebilmektedir. Bu durumun daha başka pek çok nedeni bulunur ve genel olarak yaşam biçiminden dolayı ortaya çıkan bir sorundur. Ayrıca yetiştirilme tarzı da kişilerin özgüvenini belirleyen temel faktörler arasındadır. Bu nedenle anne babalar çocuk yetiştirirken temel eğitimlerin yanında, bu tarz kişilik özelliklerini de çocuklarına vermeye çalışmalıdır.

Obsesif – Kompulsif Bozukluk (OKB) Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Korunma Yolları ve Tedavisi

 

Şimdi dilerseniz özgüven eksikliği nasıl bir sorundur, nedenleri ve tedavisi nelerdir gibi bilgilerin yanında, çocuklarınızda özgüven eksikliği olduğunu ilk fark ettiğiniz anda yapılması gerekenleri öğrenelim.

 

Navigasyon

  1. Özgüven Eksikliği Nedir?2. Özgüven Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?3. Özgüven Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?4. Özgüven Eksikliğini Önleme Yolları Nelerdir?5. Özgüven Eksikliğinin Tedavisi Nedir?6. Konu Hakkında Bilgilendirici Video7. Sonuç ve Okura Sorular8. Okur YorumlarıBir cevap yazın9. Bilgi Alabileceğiniz Diğer Kaynaklar

Özgüven Eksikliği Nedir?

Özgüven bir insanın kendi hayatıyla ilgili aldığı kararları gerçekleştirmek ve bunun arkasında durma konusunda kendine verdiği cesaret duygusudur. Bunun yanında özgüven kişinin, kendi aldığı kararların olumlu olduğunu düşünmesi, kendini sevmesi, yapabileceğine inanması, her konuda yeterli olduğunu bilmesi, kısaca kendini sevip inanması demektir. Bu duyguların eksikliği ise özgüven eksikliği dediğimiz psikolojik sorunu meydana getirmektedir. Bu sorunu yaşayan kişilerin kendisinden memnun olmadığı ve sürekli olarak sıkılgan bir ruh hali içerisinde bulunduğu gözlemlenmektedir.

Özgüven Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir?

Aynı ortamda yaşayan, aynı zeka düzeyine sahip ve aynı eğitimi almış insanları düşünelim. Hatta bir annenin yetiştirdiği iki çocuğu ele alalım. Biri gayet kendine güveniyor, her ortama rahatlıkla girip eğlenebiliyor; diğer ise tam zıttı yönde özgüven eksikliği yaşıyor. Görünen her şeyin eşit ve normal olduğu böylesi bir durumda, çocukta meydana gelen özgüven eksikliğinin mutlaka bir sebebi olmalı değil mi?

Biz genel olarak yazımızda hep çocuklar üzerinden anlatarak ilerledik. Zaten özgüven çocuk yaşta oluşur ve yapılan bazı yanlışlar da daha çocuk yaşta özgüven eksikliğinin oluşmasına sebep olur. Uzmanlar aşağıda saydığımız sebeplerin bir çocukta özgüven eksikliğine yol açtığını söylüyor;

  • Çocuğa yeterince güvenilmemesi
  • Başardığı zaman ödüllendirilmemesi veya bu duygunun yaşanmasına izin verilmemesi
  • Çocuğun yeteneklerinin görmezden gelinip, değerlendirilmemesi
  • Sorumluluk verilmemesi, her durum karşısında “sen yapamazsın” cümlesinin kurulması
  • Ceza odaklı davranışlar
  • Çocuğun yeterince özgür bırakılmaması
  • Başarısız olduğunda yanında durulmaması, yalnız bırakılması gibi etkenler bir çocukta özgüven eksikliği oluşmasının en önemli unsurları olarak görülüyor.

Özgüven Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Özgüven konusunda sorun yaşayan insanlar, çevrelerindeki diğer insanlarla da iletişim kurmakta ve kendilerini ifade etmekte fazlası ile zorlanırlar. Özgüven eksikliği olan bir birey yaşamının her alanında sorun yaşayabilir. İş hayatı, sosyal çevre, diğer insanlarla olan ilişkiler ve kalabalık bir ortam bu kişiler açısından çeşitli problemleri de beraberinde getirir. Yapmış olduğu bir işte bile kusur ararlar ve diğer kişilerin bu yapılan iş karşısında memnun olmayacağını da düşünürler. Böyle olduğu zaman da üretkenliklerini kaybederler. Ayrıca sosyal bir ortama girmiş oldukları zaman kendilerini ifade etmekte, konuşmakta ve diğer insanlarla iletişim kurmaktan çekinirler.

Özgüven Eksikliğini Önleme Yolları Nelerdir?

Eğer birinde veya bir çocukta özgüven eksikliği benzeri bir durum sezdiyseniz, bunun ilerleyip kişiliğini tamamen etkisi altına almasına izin vermeden gereken önlemleri almalısınız. Özgüven eksikliği için en garanti yol psikolojik bir destek alınması olsa da bu sorunu yaşayan insanlar kendi iç dünyalarında da bunu çözebilirler. İlk olarak daha sosyal bir hayata girilmesi ve diğer insanlarla bağlar kurulması oldukça önemlidir.

Olumsuz olan düşüncelerin yerine, daha pozitif düşünülmesi de bu durumdan kurtulma aşamasında fazlası ile yardımcı olacaktır. Görünüş ve giyiminiz de özgüveninizin yerinde olması açısından önemlidir. Buna da dikkat ederek sorunu biraz daha azaltmayı sağlayabilirsiniz.

Özgüven eksikliği yaşayan bireylerin yapmış oldukları yanlışlardan bir tanesi de, sürekli olarak kendilerini eleştirmek ve yanlış olan yönlerini bulmaktır. Bu hatalardan da vazgeçip kendinizi daha az eleştirmeye başlar ve olumlu yönlerinizi daha ön plana çıkartmaya çalışırsanız, özgüven eksikliği gibi bir sorununuz varsa yakın zaman içerisinde tamamen ortadan kalkacaktır.

Özgüven Eksikliğinin Tedavisi Nedir?

Bir insanın özgüven eksikliği problemini çözebilmesi için, öncelikle bu sorunun kendinde olduğunu kabul etmesi gerekmektedir. Sorunun ortadan kaldırılması için gerekli olan ilk aşama budur. Özgüven eksikliğini gidermek için psikolojik bir destek almak da oldukça önemli bir konudur. Bu yazı bilgihanem.com isimli siteden alınmıştır.

 

 

Gaziantep Kariyer Polikliniği Gaziantep Merkezli Bir Bireysel Koçluk – Psikolojik Danışmanlık – Aile Danışmanlığı Merkezi olup, Türkiye’de 14 ilde şubesi ile hizmet vermektedir. Randevu almak için lütfen arayınız.

 

Yorum Bırakın