Okul Fobisi (GAZİANTEP’TE İLK VE TEK! 2 PSİKOLOG EŞLİĞİNDE OYUN TERAPİSİ)

  1. Ebeveyn için çocuğunun alacağı eğitim kuşkusuz çok önemlidir. Kreş, anaokulu çocuğunuzu akademik eğitime hazırlayan basamaklardır. Bu süreçte akranlarıyla iletişim kurarak problem çözme, empati kurma gibi süreçleri deneyimle fırsatı yakalarlar. Hangi okula gönderileceği konusu da aylar önceden hatta seneler önceden düşünülmeye başlanır.

O gün geldiğinde ve çocuğunuz okula gitmeyi reddettiğinde sizin için de beklenmedik bir durum söz konusudur. Okul fobisi: okuldan kaytarmak anlamında değildir. Kendini okulda güvenli hissetmiyor olabilir, rahatsız edici bir durumdan dolayı korku ve kaygıya kapılarak okula gitmeyi duygusal anlamda reddeder. Evde kalmak istemesi ebeveynler içinde sancılı bir süreç olduğu için bu konudan dolayı çocuk suçluluk hissedebilir.

Okul fobisi yalnızca küçük çocuklarda olan bir durum değildir. Belirli bir yaş ya da sınıfı yoktur. Asıl sorun rahatsızlık veren ve kaygıya neden olan olaydır.

Nedeni olarak ilk akla gelen anneden ayrılma kaygısıdır. Ailede yaşanan köklü bir değişiklik varsa, travmatik bir olay yaşanmışsa da çocuk okula gitmeyi reddedebilir.

Ailede birinin hasta olması (veya bu hastalığa bağlı ölüm gerçekleşmesi),

Boşanma,

Aileye yeni bir üyenin katılımıyla başlayan kardeş kıskançlığı,

Aile içi şiddetten dolayı anneyi korumak isteyen çocuk,

Öğretmen ya da okul değişimi,

Akran zorbalığı,

İletişim problemi yaşamak ve kendini ifade etmekte zorluk çekmek,

Alkol ve madde kullanımı gibi ailevi olaylar da okul fobisini tetikleyebilir.

Okul fobisi sadece çocuk için değil ailesi içinde zorlu bir süreçtir. Ebeveynler çocukları için endişe duyarken bir yandan da çaresizlik içinde kalırlar. Bu durum aile içinde çatışmalara da neden olabilir. Hatta bu çatışmalar günlük rutinmiş gibi baş gösterebilir. Ebeveynler bu durumdan dolayı birbirlerini suçlayabilir. Bu durumun ileri boyuta gelmeden durması için destek alınması çok önemlidir.

Sakin bir dille çocuğun okula gitmeme nedenini anlamaya çalışın. Yaşadığı kaygıya göre onunla konuşun. Örneğin: Kardeş kıskançlığından dolayı okula gitmek istemeyen bir çocuk, sizin yenidoğan çocuğunuzla evde ya da parkta eğlendiğinizi düşünebilir. Bu durumda çocuğunuz okula gittikten sonra gününüzün nasıl geçtiğini ona anlatmanızda fayda vardır.

Çocuğunuzda okul fobisi varsa ve bu konuda destek almak isterseniz bizimle iletişime geçebilirsiniz

Rönesans Ailesi olarak alanında eğitimlerini almış kadın ve erkek psikologlarımızla sizlere yardımcı olmak isteriz. Talep ederseniz GAZİANTEP’TE İLK VE TEK UYGULAYICI KURUM olarak 2 psikolog gözetiminde seanslar gerçekleştirmekteyiz.

Detaylı Bilgi & Randevu için: 0532 131 15 33

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Bırakın